Mundekullafestivalen  7-11 aug, 2019


Onsdag 7 aug
16.00            Reception och cafe öppnar                                       Incheckning
17.30-18.30  Middag                                                                      Team Stephanie
19.00-19.45  Invigning, "Honoring the north"                                  Peter Elmberg, Anne Solveig
19.45-21.00  Konsert - "Musik, lyrik, komik"                                   Emil Jensen
20.30-23.00  Cafe Namaste öppet+Lounge på Logen+bastu         Märit, Clinton, Göran
21.15-22.30  Konsert "Peace Prayers"                                           James Twyman
23.00-24.00  Piano songs                                                               Lars Magnus Österberg

Torsdag 8 aug
07.00-08.30  Yoga Somatics                                                          Jenny Wessel & Björn Bolin
07.30-08.30  Morgonsång                                                              Eva Cederblad
08.15-09.15  Frukost                                                                     Team Stephanie
09:30-10.30  Morgonsamling - alla                                                 Peter, Anne, Jan Eric, Lars Magnus
10:45-12:15  Morgonsoffan-Samtal och hedrande av relationer    Peter E, Nina G, Emil, Anne, Tomas mfl
10.45-12.15  Frigörande dans                                                        Ann Sjöling
10.45-12.15  Djembe workshop                                                     Lennart Hallström 
10.45-12.15  Free your voice workshop (eng)                               Diane Patterson
10.45-12.15  Cirkus Workshop- alla åldrar                                    Magnus Cirkusskola
12.20-12.40  "Lunch Beat" - Dansa loss innan lunch                    Sebastian Mullaert, Lennart Hallström
12.30-13.30  Lunch                                                                      Team Stephanie 
13.00-19.00  Cafe Namaste                                                          Team Märit
14.00-15.30  Falla igenom till frid                                                  Olof Jilken
14.00-15.30  "Shine sister" Sång, cirkel, inspiration - kvinnor       Anne Solveig, Eva Cederblad
14.00-15.30  Ljudbad/Ljudhealing                                                 Sara Scheen Otnes
14.00-15.30  Vi är alla ett                                                              Jai Thornell
14.00-15.30  Cirkelsamtal för ungdomar                                       Bi-Ma Andén
14.00-15.30  Skapandeworkshop - måla, lek, spela didjeridu       Anders och Sofie
                     Cafe Namaste                                                          Team Märit
16.30-17.30  Lyssna till intuitionen (föreläsning)                           Tomas Frankell
16-30-17.30  Shiatsu massage workshop                                     Stephanie Verstift
16.30-17.30  You're the voice (sång workshop)                            Fredrik Swahn
16-30-17.30  Musik och helande ljud                                            John Harding, Camilla Caputti
16.30-17.30  Barn yoga och lek                                                    Anna Rasmussen
17.30-18.30  Middag / Cafe Namaste                                          Team Stephanie / Team Märit
19.00-20.15  "Honoring the west"                                                  Festivalbandet + Elin Teilus 
19.15-20:15  Konsert                                                                     Diane Patterson (Lars-Magnus Österberg)
20.30-23.00  Konsert                                                                     Elin Teilus (B Bohlin, R. Åström)
20.30-23.00  Cafe Namaste öppet+Lounge på Logen+bastu       Märit, Clinton, Göran
22.30-23.30  Konsert                                                                     Jenny Wessel (B. Bohlin, R. Åström, JES)
21.15-22.15  Jordton - Musical Journey                                        Lennart Hallström, Anders Grossman 

Fredag 9 aug
07.00-08.30  Ananda Yoga (eng)                                                  Charlotte Dufour 
07.30-08.30  Sång stund                                                               Jan Eric Ström
08.15-09.15  Frukost                                                                    Team Stephanie
09.30-10.30  Morgonsamling - alla                                                Peter, Anne, Jan Eric, Lars Magnus
10.45-12.15  Att leda och leva med hjärtat                                    Lou Rossling / Nonna
10.45-12.15  Det inre fredsarbetet - Om att nå inre försoning       Inez Berete Rubin, Rickard Åström
10.45-12.15  Jojk Workshop                                                          Elin Teilus
10:45-12:15  Man in mission - för män                                          Peter Elmberg, Fredrik Swahn
10.45-12.15  Cirkus Workshop                                                      Magnus Cirkusskola
12.20-12.40  "Lunch Beat" - Dansa loss innan lunch                    Sebastian Mullaert, Lennart Hallström
12.30-13.30  Lunch                                                                       Team Stephanie 
13.00-19.00  Cafe Namaste                                                          Team Märit
14.00-15.30  Passion of St Francis - teater (eng)                         James Twyman
14.00-15.30  Frigörande dans                                                       Ann Sjöling 
14-00-15.30  Djembe workshop                                                    Lennart Hallström
14.00-15.30  #Me Too Spiral workshop (eng)                               Diane Patterson, Sheba 
14.00-15.30  Gör drömfångare/talkingstick av skogens mtrl         Ann Helen Franksson
                     Cafe Namaste
16.30-17.30  Nia Dans                                                                  Jenny Wessel
16.30-17.30  Lär känna "En kurs i mirakler"                                 Tomas Frankell & Anne Solveig
16.30-17.30  Visningar av Mundekullas odlingar                          Clinton Pereira
16.30-17.30  Workshop för vuxna (lär dig leka & leva)                 Anny Ursjö, 12 år mfl
16.30-17.30  Skapandeworkshop - måla, lek, spela didjeridu       Anders Grossman, Sofie Peterson
17.30-18.30  Middag / Cafe Namaste                                          Team Stephanie / Team Märit
19.00-19.15  "Honoring the South"                                                Festivalbandet + Mpho Ludidi
19.15-20.15  Konsert                                                                     Mpho Ludidi
20.30-21.30  Konsert                                                                     Fredrik Swahn (+Festivalbandet)
20.30-23.00  Cafe Namaste öppet+Lounge på Logen+bastu       Märit, Clinton, Göran
22.30-23.30  Konsert                                                                    Sofia Devall band

Lördag 10 aug
07.00-08.30  Livs yoga                                                                 Tomas Frankell
07.30-08.30  Barfota vandring                                                      Lilian Alteskjaer
08.15-09.15  Frukost                                                                   Team Stephanie
09.30-10.30  Morgonsamling - alla                                               Peter, Anne, Jan Eric, Lars Magnus
10.45-12.15  En son och en fader "Så minns vi Berndt"              Peter Elmberg mfl
10.45-12.15  Update till människan 4,0                                        Sanna Ehdin
10.45-12.15  Teater för ungdomar och vuxna                               Anders Grossman
10.45-12.15  The soul of our soils (eng)                                       Charlotte Dufour, Rainer Baritz 
10.45-12.15  Cirkus Workshop                                                     Magnus Cirkusskola
12.20-12.40  "Lunch Beat" - Dansa loss innan lunch                   Sebastian Mullaert, Lennart Hallström
12.30-13.30  Lunch                                                                     Team Stephanie
13.00-19.00  Cafe Namaste                                                         Team Märit
14.00-15.30  Min son Julia - att våga vara sig själv                     Petra och Julle
14.00-15.30  Den läkande leken (föreläsning om kreativitet)       Klas Parknäs
14.00-15.30  Musikens helande kraft                                           Richard Åström
14.00-15.30  Soundhealing och konsert                                      Amrita 
14.00-15.30  Cirkelsamtal för ungdomar                                      Bi-Ma Andén
14.00-15.30  Gör drömfångare/talkingstick av skogens mtrl        Ann Helen Franksson
                     Cafe Namaste                                                         Team Märit
16.30-17.30  Konsert workshop - "Två män i skor"                      Peter Elmberg, Peter Lejon
16.30-17.30  Relationer och guidad meditation                            Tomas Frankell
16.30-17.30  Tagore sångworkshop                                             Bubu Munshi Eklund och Hans Eklund
16.30-17.30  Bli vän med ditt inre barn                                        Samya  Thornell
16.30-17.30  Skapandeworkshop - måla, lek, spela didjeridu      Anders och Sofie
17.30-18.30  Kvällsmat + Cafe Namaste                                   Team Stephanie/Team Märit
19.00-19.15  "Honoring the east"                                                 Festivalbandet + Bubu Munshi Eklund
19.15-20.15  Konsert                                                                    Sara Sheen Otnes & Jan Eric Ström
20.30-21.15  Konsert                                                                    Eva Cederblad & Lars Magnus Österberg
20.30-21.15  Konsert - Jordton                                                     Lennart Hallström, Anders Grossman
21.30-22.15  Öppen Scen                                                            Meddela Peter om du vill bidra med ngt
22.15-23.00  Ljusvandring - alla "Honoring the Ancestors"          Peter Elmberg mfl 
23.00-07.00  Dreamtime - "Awaken the dream"                           Sebastian Mullaert

Söndag 11 aug
07.30-08.30  Hatha yoga (Mjuk och lugn)                                     Anna Rasmussen
07.30-08.30  Förlåtelsemeditation                                                Inez Berete Rubin
08.15-09.15  Frukost                                                                   Team Stephanie
09:30-10.30  Morgonsamling - alla                                               Peter, Anne, Jan Eric, Lars Magnus
10.45-12.15  SUNDAY SUMMIT                                                   Anne Solveig, J Twyman, P. Elmberg mfl
10.45-12.15  Cirkus workshop                                                      Magnus Cirkusskola
12.20-12.50  "Den du redan är"  Film om konst och försoning     Klas Parknäs (Filmvining)
12.30-13.30  Lunch                                                                      Team Stephanie  
13.00-18.00  Cafe Namaste                                                          Team Märit
14.00-15.00  Vad har vi för väder?                                                Pär Holmgren, meteorolog
16.30-17.30  Nia Dans                                                                  Jenny Wessel
14.00-15.00  Visionsträff "Mundekulla - Hållbarhet i alla led         Mundekullateamet
14.00-15.00  Ansiktsmassage                                                       Ted Widell
14.00-15.00  Cirkus workshop                                                       Förberedelse inför uppträdande
15.15-16.00  Avslutning - alla                                                        Barnuppträdande, Mundekulladans
                     Cafe Namaste                                                          Team Märit

18.00 "Spiritual Peacemaking workshop" 11-13 aug James Twyman, Peter Elmberg mfl

 Med reservation för ändringar. Eventuella ändringar meddelas på programmet utanför Naturum