Mundekulla Musikfestival  10-13 aug, 2017 - Program

Torsdag 10 aug

Tid                                 Aktivitet                                                                    Artist/Workshopledare                         Plats
16.00                             Reception och cafe öppnar                                        Incheckning - Team Ann                        Receptionen

17.30-18.30                   Kvällsmat  + Cafe Namaste                                     Team Damian + Team Sofia                 Världshuset/Cafet

19.00                             Invigning av Naturum                                                 Peter Elmberg mfl                                  Naturum
19.15-20.15                   Konsert - Musikalisk möte Sverige/Senegal              Sousou (S) & Maher (Sen) Cissokho     Naturum
20.30-21.30                   Konsert - "Confesssions"                                           Dan Reed (USA)                                    Naturum
22.00-23.00                   Stand up - Fritt från hjärtat                                         Peter Wahlbeck                                     Kreativum
22.00-24.00                   Lounge på Logen                                                       Team Raw Life - Johan & Maria            Logen
23.15-24.00                   Journey of Pianosongs feat. jazz & jojk                     L-M Österberg, Elin & Gunnel               Naturum


Fredag 11 aug

07.30-08.45                   Yoga                                                                          Tina Shilling                                           Naturum
07.45-08.45                   Taize sånger                                                              Thomas och Karin Wiehe                      Sanctuary

08.15-09.15                   Frukost                                                                     Team Damian                                        Världshuset

09:30-10.30                   Morgonsamling - alla                                                 Peter, Anne, Jan Eric, Lars Magnus       Ute/Naturum

10.45-12.15                   Bli hjälte i ditt liv (föreläsn/workshop)                        Kristina Palten                                        Naturum
10.45-12.15                   Frigörande dans                                                        Ann Sjöling                                              Kreativum
10.45-12.15                   Folksångs workshop                                                 Gunnel Mauritzson                                  Höloftet
10.45-12.15                   Jord Ton - En musikresa med djembe & didjeridu     Lennart Hallström, Anders Grossman    Solsalen
10.45-12.15                   Cirkus Workshop - alla åldrar                                    Magnus Cirkusskola                               Logen/ute

12.20-12.30                  "Lunch Beat och Djembe Jam". Tema: Groove          Dansa loss innan lunch                           Naturum

12.30-13.30                  Lunch + Cafe Namaste                                             Team Damian + Team Sofia                 Världshuset/Cafet

14.00-15.30                  Musikalen Hitkommarna - Konsertversion                   Peter Elmberg, Lamine Cissokho mfl     Naturum
14.00-15.30                  Shine Sister workshop och Kvinnocirkel                      Anne Solveig & Eva Cederblad              Kreativum
14.00-15.30                  Nya tidens mat - Raw Food                                         Johan & Maria (Matapoteket)                 Solsalen
14.00-15.30                  Djembe Workshop för ungdomar & vuxna                   Lennart Hallström                                  Höloftet
14.00-15.30                  Måla och leka - "Barnens Drömvärld"                          Anders Grossman och Sofie                  Logen

16.00-17.30                  Berättelsen om mitt liv… och Mundekulla                    Berndt Elmberg intervjuas av Peter       Naturum
16.00-17.30                  Nia Dans (inkl livemusik)                                              Jenny Wessel & Björn Bolin                  Kreativum
16.00-17.30                  Musikens dolda budskap (föreläsning)                        Thomas Wiehe                                       Solsalen
16.00-17.30                  Improvisations teater                                                    Anders Grossman                                 Höloftet
14.00-15.30                  Cirkelsamtal (för tonåringar)                                        Bima Andén                                           Sanctuary
16.00-17.30                  Gör drömfångare/talkingstick av skogens material      Ann Helen Franksson                            Logen

17.30-18.30                  Kvällsmat + Cafe Namaste                                        Team Damian + Team Sofia                Världshuset/Cafet
19.00-20.15                  Konsert - Prescense                                                     Sacred Earth                                        Naturum
20.30-21.30                  Konsert - Sapmi Spirit                                                  Elin Teilus band                                     Naturum
21.45-22.45                  Konsert - Sufi Sacred Songs and Rumi Wisdom         Shervin Boloorian                                  Kreativum
22.00-24.00                  Lounge på Logen                                                         Team Raw Life - Johan & Maria            Logen
23.15- 24.00                 Konsert - Spirit rising                                                    Perla Ström band                                  Naturum


Lördag 12 aug

07.30-08.45                  Yoga Somatics                                                             Jenny Wessel & Björn Bolin                  Naturum
07.45-08.45                  Morning Meditation                                                      Sacred Earth                                         Sanctuary
 
08.15-09.15                 Frukost                                                                          Team Damian                                      Världshuset

09.30-10.30                 Morgonsamling - alla                                                     Peter, Anne, Jan Eric, Lars Magnus     Ute/Naturum

10.45-12.15                 Chanting                                                                        Sacred Earth                                         Naturum
10.45-12.15                 Konstruktiv Journalistik                                                  Anja Thorkelsson                                  Kreativum
10.45-12.15                 Djembe workshop för ungdomar & vuxna                     Lennart Hallström                                  Höloftet
10.45-12.15                 Filmvisning "Ensam genom Iran-184 mil av tillit"           Film om Kristina Paltens fredsprojekt   Receptionen
10.45-12.15                 Cirkus Workshop                                                           Magnus Cirkusskola                              Logen/ute

12.20-12.30                 "Lunch Beat" Tema: Presence                                      Stilla fria rörelser och vila innan lunch   Naturum

12.30-13.30                  Lunch + Cafe Namaste                                               Team Damian + Team Sofia               Världshuset/Cafet

Kl 14.00-18.00              "BHAJANS MARATON"                                                Kl. 14-15  Luica Martins                     Höloftet
                                  4 timmar regelbunden musik att sjunga med i                   Kl. 15-16  Bertil Twede                       Höloftet
                                  Olika artister avlöser varandra i en obruten                       Kl. 16-17  Jenny W & Björn                Höloftet
                                     kedja av musik. Kom och gå som du vill                         Kl. 17-18  Eva C & Thomas W           Höloftet


14.00-15.30               Jag säger JA till mig - Sång, musik & inspiration              Anne Solveig & Åse Christensen        Naturum
14.00-15.30               Pilgrim 500 - En ny kärleksreformation                             Gösta Tingström                                  Kreativum
14.00-15.30               Shiatsu massage workshop                                              Stephanie                                            Solsalen
14.00-15.30               Cirkel Samtal för ungdomar                                              Bima Andén                                         Sanctuary
14.00-15.00               Barn teater - Gastock gör entre                                        Thomas Wiehe                                     Logen

16.00-17.30               Heart Dance                                                                     Deva Talasi + Musicians                      Naturum
16.00-17.30               Den läkande leken (Föreläsning)                                     Klas Parknäs                                        Kreativum  
16.00-17.30               Jojk Workshop                                                                  Elin Teilus                                            Solsalen
16.00-17.30              Gör drömfångare/talkingstick av skogens material           Ann Helen Franksson                          Logen

17.30-18.30              Kvällsmat + Cafe Namaste                                             Team Damian + Team Sofia              Världshuset/Cafet

19.00-20.0               Stand up - Fritt från hjärtat                                                 Bob Hansson                                       Naturum
20.10-20.50             Open Stage                                                                        Meddela Peter om du vill sjunga         Naturum
21.00-22.15             Fredskonsert "12 Peace Prayers"                                      P.Elmberg, J-E Ström, L-M Österberg Naturum
22.15-23.00             Ljusvandring - alla "Help us to be kind"                             Peter Elmberg mfl                                 Ute
23.00-24.00             Lounge, smoothies och "Dans På Logen"                         Team Raw Life - Johan & Maria           Logen
23.00-24.00             Concert in Heaven (150:- köp bilj i receptionen)               Jan Eric Ström                                      Tornet
23.00-24.00             Sacred Songs and Sound journey                                     Shervin Boloorian                                 Naturum

Söndag 13 aug

07.30-08.45             Acro Yoga för nybörjare och erfarna (Paryoga)                 Sofie Ruden                                         Naturum
07.45-08.45             Sång Mediation                                                                  Anne Solveig och Eva Cederblad        Sanctuary

08.15-09.15             Frukost                                                                             Team Damian                                       Världshuset

09:30-10.30             Morgonsamling - alla                                                         Peter, Anne, Jan Eric, Lars Magnus    Ute/Kreativum

10.45-12.15             Leadership of light ceremony                                             Deva Talasi                                          Naturum
10.45-12.15             Kärlek - Hur fan gör man. Så här gör man?                       Bob Hansson                                       Kreativum
10.45-12.15             Man in mission - manscirkel                                               Peter Elmberg                                     Hobbit House
10.45-12.15             Att förlora och finna sig genom konsten                             Sören Brynielsson                               Höloftet
10.45-12.15             Cirkus workshop                                                                Magnus Cirkusskola                            Logen/ute

12.20-12.30             "Lunch Beat". Tema: Ceremony                                        Rörelse och vila innan lunch                Naturum

12.30-13.30             Lunch + Cafe Namaste                                                   Team Damian + Team Sofia               Världshuset/Cafet

14.00-15.00             New Beginnings - Bidra till Mundekullavisionen               Anne och Peter m.fl                              Naturum
14.00-15.00             Sång Workshop                                                                Eva Cederblad                                      Kreativum
14.00-15.00             Historisk vandring i Mundekulla                                        Berndt Elmberg                                    Saml Restaurang
14.00-15.00             Sapmi Song Healing                                                         Elin Teilus                                             Höloftet
14.00-15.00             Cirkus och föreberedelse                                                  Förberedelse inför uppträdande           Logen

15.15-16.00             Avslutning - alla därefter Cafe Namaste                       Barnuppträdande, Mundekulladans  Naturum/ute

18.00                      "Efterhäng börjar + 1 dygn - (Boka i receptionen)              Peter Elmberg, Sacred Earth mfl

                                Med reservation för ändringar. Eventuella ändringar meddelas på anslagstavlan utanför receptionen 

Kontanter Vi tar emot kontanter samt Swish på alla försäljningställen samt visa I zettle. Möjlighet att ta ut pengar i receptionen
Barnaktiviteter erbjuds för dem som vill (kursivtext),Dock ingen barnpassn. Logen är tillgänglig för skapande  
Mundekullabutiken säljer Anne och Peters produkter, vykort, cd-skivor, böcker, noter, choklad mm  
Cafe Namaste  serverar fika, raw food, glass och mackor. Kan vara stängt tillfälligt vid konserter  
Lounge/Logen  och rawfood inspiration kl 22-24 med Johan och Maria (Matapoteket/Team Raw Life)
Världshuset Frukost 80:-(vx)/50:-(barn), lunch/kväll 110:-(vx)/70:-(barn) Köp matpass el kupong i receptionen
Galleri Anne Solveig Besök Mundekullas galleri med Anne Solveigs konst på temat "Kvinnan och jorden"
Andrum I anslutning till butiken finns Annes lilla tempel, med spontana sångstunder och vila
Hjärtsjön En grävd källsjö perfekt för bad, en av Kalmar läns renaste källsjöar. Föräldrar ansvarar för sina barn
Sanctuary/Halmhuset är för vila och stillhet samt några mindre finstämda konserter/Meditationer
Bastun vid den lilla sjön är öppen 19-24. Lägg ved i kaminen för att hålla värmen. Barn endast i vuxensällskap
Sjukvård Plåster finns i allmänna toaletter. Vid akut hjälp kontakta receptionen eller jour 0481-44760 / Akut 112
Rökruta Vi erbjuder en rökruta (Smoking temple) utanför Logen. Ingen rökning inomhus eller vid byggnader 
Ljusvandring på lördag kväll med tända ljus i skogen. En oförglömlig upplevelse då elementen möts!
Morgonsamling Varje morgon inleds med Mundekulladanser 9.30-10.30 då även allmän information delges
Brandsäkerhet I händelse av brand samlas alla runt/vid hjärtsjön. Eldning sker endast på anvisad plats  
Öppen Scen Hör av dig till Peter om du vill sjunga på den öppna scenen på lörd kvällen